WordPress + Lava + Gerd Tarand

Moskva soojendab üles külmutatud konflikte

Saturday, 06.09.2008, 12:38 / SEISUKOHAD / RSS

Mõni aeg tagasi andis Dmitri Medvedev oma Musta mere äärses residentsis aset leidnud kohtumisel Moldovale tõsise hoiatuse mitte korrata Gruusia vigu. Moskva pidas silmas Transnistria konflikti.

Moldova separatistliku Transnistria näol on tegemist järgmise ülessoojendamisel oleva külmutatud konfliktiga kunagise Nõukogude Liidu territooriumil. Peale Nõukogude Liidu lagunemist kuulutas Transnistria veriste lahingute tulemusena end iseseisvaks. Juba aastaid keeldub Venemaa oma vägesid neist piirkondadest välja viimast.

Euroopa Liit peab muutuma Transnistria küsimuses aktiivseks. Aktiivselt tegelema ka Transnistria küsimusega. Europarlam Moldova delegatsiooni juhina on see tunnetan Euroopal erilist vastutust just nüüd, mil Transnistria on tunnustanud Venemaa kõrval Lõuna Osseetia ja Abhaasia iseseisvust.

Pakun kolme sammu, mida EL peaks astuma. Esiteks, tuleks Transnistriasse saata rahvusvaheline rahuvalve. Iroonilisel kombel räägib Kreml oma sõjameestest hellitaval toonil kui rahuvalvajatest. Vene väed peavad lahkuma ning tõelist rahvuvalvet peavad teostama rahvusvaheliselt tunnustatud organisatsioonid.

Teiseks, peaks Euroopa Liit pakkuma Moldovale tihendatud partnerluskava. Moldova on sõnaselgelt väljendanud oma soovi olla Euroopale lähemal ning EL on naabruspoliitika raames ka koostööd teinud. Ent leian, et partnerlus peaks olema senisest märksa tõhusam.

Kolmandaks, võiks moldaavlastele kehtestada viisavabaduse Euroopa Liitu sisenemisel – Moskva annab Transnistria elanikele kergekäeliselt Vene kodakondsust. Euroopa Liit võiks lubada lubada moldaavlasi ELi ilma viisata.

Praegu on Gruusia sündmuste järel on Venemaa asunud Moldovat nurka ajama. Moldova presidendile on Venemaa selgesõnaliselt öelnud, et huvitatud ollakse leppest, mis käsitleks Transnistriat Moldova autonoomse piirkonnana, mis niiöelda rahvahääletuse tulemusena saaks seaduslikus korras eraldada Moldovast. Moldova president Vladimir Voronin on sellele vastu seisnud. Suuresti ka EL survel.

Olen seisukohal, et olulisim on viia partnerid 5+2 läbirääkimiste laua taha. Sest 5+2 tähendab Moldova, Transnistria, Ukraina, Venemaa ja OSCE kõrval ka Euroopa Liitu ning USAd. Asjal puudub legitiimsus, kui Medvedev ja Voronin otsustavad konflikti kahepoolselt. Peame olema eriti valvsad ja kiirelt reageerima.

Nii Gruusia kui Moldova puhul peab Euroopa Liit kahtlemata toetama demokraatia arengut neis riikides. Siiski tahan rõhutada, et me ei saa neid maid tingimusteta kõiges toetada. Me ei tohi vaadata läbi sõrmede tõsistele probleemidele. Pean silmas näiteks korruptsiooni, inimõiguste rikkumisi ning meediavabaduse puudumist. Need küsimused on päevakorras nii Moldovas kui Gruusias. Seega peab EL olema küll toetav, ent samal ajal ka aldis kritiseerima.

Igatahes on selge, et külmutatud konfliktid on tulipunktis. Moldova presidendil Voroninil on õigus, kui ta väidab, et külmutatud konflikt on tegelikult vulkaanid, mis võivad igal hetkel purskama hakata.